Dokąd zmierza medycyna?

Klasyczne cele medycyny, czyli rozpoznawanie choroby, leczenie i zapobieganie chorobom zostały obecnie poszerzone i od medycyny wymaga się również poprawiania szans życiowych i jakości życia osób zdrowych. We współczesnym społeczeństwie osoby o normalnej sprawności fizycznej i poznawczej chcą je poprawić i wierzą, że to właśnie medycyna powinna iść im z pomocą.
Olbrzymi postęp w medycynie i neurobiologii prowadzi do możliwości stosowania technik medycznych poza tradycyjnymi celami. Nowoczesne techniki biochemiczne dają szansę modyfikacji behawioru, poprawy sprawności fizycznej, przedłużenia życia oraz podniesienia pozycji społecznej. We współczesnej medycynie pojawia się trend od leczenia choroby przez zapobieganie predyspozycjom do choroby do aktywnego wzmagania poszczególnych funkcji zdrowego organizmu zgodnie z życzeniami pacjenta.

Nowe techniki w medycynie mogą służyć ulepszaniu nie tylko leczeniu człowieka. Jednak często budzą zastrzeżenia etyczne. Technicznie klonowanie wydaje się nie stanowić problemu. Potencjale cele klonowania mogą być różnorakie – np. chęć urodzenia dziecka bardzo podobnego do utraconego. Spłodzenie zdrowego dziecka przez małżeństwa z defektem genetycznym, albo posiadanie dziecka przez pary bezpłodne lub homoseksualne. Możliwe jest też wybranie dla dzieci wyjątkowych cech genetycznych, zapewnienie materiału leczniczego do potencjalnej transplantacji. W kilku laboratoriach sklonowano już ludzkie embriony w celach eksperymentalnych i do produkcji komórek macierzystych. Jednak klonowanie człowieka pociąga za sobą poważne problemy etyczne.

Comments are closed.