Ebola

Wirusowa gorączka krwotoczna Ebola (nazwa oznacza również wirus uznawany za sprawcę choroby) zaliczana jest do chorób zakaźnych o bardzo wysokiej śmiertelności. Jej objawy początkowo przypominają te, które są typowe dla występującej w Polsce grypy. Pacjent zmaga się z wysoką temperaturą, bólem głowy i mięśni, a także bólami w okolicy lędźwiowej.
Dopiero wówczas, gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium pojawiają się wymioty, biegunka, a przede wszystkim – charakterystyczna wysypka pojawiająca się na początku na twarzy i tułowiu, aby następnie przejść na ramiona i nogi. W końcowej fazie choroby pacjent może stać się agresywny (Ebola atakuje ośrodkowy układ nerwowy) albo popaść w stan letargu, częstym objawem występującym tuż przed śmiercią są przy tym drgawki padaczkowe.

Mimo intensywnych prac prowadzonych przez naukowców nadal nie wiemy, jak miałoby wyglądać leczenie przyczynowe choroby. Działania lekarzy ograniczają się więc do łagodzenia objawów, w tym zwłaszcza do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej organizmu.

Ebola to choroba, z którą mamy do czynienia przede wszystkim w państwach środkowoafrykańskich. Zarażenie się nią jest możliwe przede wszystkim na skutek bezpośredniego kontaktu z chorym oraz jego płynami ustrojowymi, przyczyną odnotowanych przez badaczy epidemii bywały przy tym również wielokrotnie używane strzykawki i inne rażące zaniedbania dotyczące zasad higieny. Brak szczepionki sprawia, że turysta z Polski powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lokalnych służb medycznych i unikać terenów, w przypadku których zachodzi podejrzenie pojawienia się choroby.

Comments are closed.