Leczenie żylaków – skleroterapia

Żylaki są przewlekłą niewydolnością żylną, na którą chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Są one rezultatem wielu czynników, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, środowiska, jak również czynników genetycznych. Z wiekiem, naczynia krwionośne ulegają zmianie. Może dojść do uszkodzenia zastawek żylnych, a ścianki żył tracą swoją elastyczność i sprężystość.

Bardzo korzystną metodą w leczeniu żylaków jest skleroterapia. Ta metoda obliteracyjna wspomagana jest niekiedy dopplerowskim USG. Zabieg skleroterapii przeprowadza się wtedy przy udziale ultrasonografu. Środki obliterujące, jakich używa się w nastrzykiwaniu żył zależą od specjalisty chorób żył, flebologa, który wykonuje zabieg. Środki i roztwory używane w zabiegu doprowadzają do kontrolowanego stanu zapalnego niewydolnej żyły, powodując jej zwiotczenie i zwłóknienie. Taki odcinek zostaje w ten sposób wyłączony z układu żylnego, nie obciążając go.

Skleroterapia piankowa Tessariego jest techniką najnowocześniejszą i polega na wstrzykiwaniu specjalnie spreparowanej pianki. Środek podany do żyły nie rozpływa się w niej lecz zakleja tylko wybrane naczynia. Powodzenie leczenia zależy od przestrzegania zaleceń lekarza. Zabieg powinien być również przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza.

Comments are closed.