Łysienie – przyczyny i leczenie

Problem łysienia dotyka osoby, u których występuje produkcja dużej ilości androgenów, pochodnych DHT, czyli hormonów płciowych. W większości dotyka to mężczyzn. Przerzedzanie się włosów i cofanie linii czoła to podstawowe objawy łysienia. Stosować można w tym wypadku różne preparaty, jednak przeważnie służą one odżywianiu i wzmacnianiu włosa.

Łysienie można powstrzymać we wczesnej fazie, jeśli zostanie szybko rozpoznana. Nowoczesną i skuteczną metodą leczenia jest zablokowanie enzymu 5-alfa reduktazy. Enzym ten przekształca testosteron w dihydrotestosteron, czyli DHT, hormon odpowiedzialny za łysienie typu męskiego. Inną metodą leczenia jest przeszczep włosów.

Przeszczep polega na chirurgicznym pobraniu skóry z cebulkami, która znajduje się z tyłu głowy w celu przeniesienia jej w miejsce pozbawione włosów. Gojenie po zabiegu trwa od 10 do 14 dni. Taka metoda leczenia jest gwarantem rozrostu włosów do końca życia. Jednakże nie jest to odpowiedź na problem a chirurgiczne załatwienie sprawy, a więc bez znania przyczyny problemu.

Dlatego też pojawiają się już bardziej ambitne metody walki z łysieniem, stosujące analizę biochemiczną włosa, która informuje o stanie zdrowotnym osoby, który może być przyczyną łysienia.

Comments are closed.