Srebro w przemyśle

Srebro stosuje się w bardzo wielu gałęziach przemysłu głównie jako metal szlachetny. Srebro próby 925 stosowane jest do wyrobu biżuterii, naczyń, sztućców, monet oraz wysokiej klasy instrumentów muzycznych, np. fletów. Srebro wykorzystuje się w elektryce i elektronice, ponieważ jest pierwiastkiem o najlepszych właściwościach przewodzących. Klawiatury komputerowe posiadają srebrne styki, służy do budowy przełączników, produkcji spoiwa lutowniczego i baterii o wysokiej pojemności.
Wykorzystywane jest w optyce, bo najlepiej odbija światło, a związki srebra stosuje się do otrzymywania materiałów światłoczułych. Lustra stosowane do wysokiej jakości teleskopów, które wymagają bardzo dużego współczynnika odbicia światła są pokrywane srebrem. Obecnie ok. 8% całej światowej produkcji wykorzystuje się w fotografii, ponieważ srebro posiada własność ciemnienia pod wpływem światła.
Srebro jest naturalnym środkiem bakteriobójczym, zapobiega powstawaniu przykrego zapachu oraz obniża ryzyko infekcji bakteryjnej i grzybicznej, dlatego wykorzystywane jest w przemyśle odzieżowym. Dodaje się je do materiałów, poprzez zintegrowanie z polimerem, z którego wykonane są włókna (nanotechnologia) lub pokrycie nim włókien.

Srebro również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, np. przy produkcji antyperspirantów. Cząsteczki srebra wbudowuje się także w masę plastikową i foliową służącą do wyrobu opakowań środków spożywczych. Przedłużają one czas przydatności produktów do spożycia, ponieważ wewnątrz opakowania niszczone są wszystkie drobnoustroje. W stomatologii proszek związków srebra wykorzystywany jest do wypełniania ubytków.

Comments are closed.